Birecik Devlet Hastanesi`nde kolon kanseri ameliyatı başarılı bir gerçekleştirildi.

Birecik Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği`nde kolon (Kalın bağırsak) kanseri tanısıyla takip edilmekte olan 73 yaşındaki hastaya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erhan Gökçe tarafından kolon kanseri ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

73 yaşındaki hasta Halsizlik, güçsüzlük şikayeti ile Dahiliye polikliniğine başvurmuş ve yapılan tetkiklerinde anemi(kansızlık) teşhisi konulmuştu. Genel cerrahi polikliniğine Gastroskopi  (kamera ile yemek borusu ve mideye bakılma) ve kolonoskopi (kamera ile kalın barsağa bakılma) tetkiki yapılmış, Fizik muayenesinde de hastanın genel olarak soluk olduğu (kansızlığı ) Karın sağ alt tarafında şüpheli kitle ele geldiği tespit edildi. Tümör olduğu görüldü. Başka yerde yayılım olmadığı sadece kalın bağırsakta sınırlı tümör olduğu için ameliyat önerildi. Hastaya Sağ Hemikolektomi (kalın bağırsağın sağ tarafının çıkarılması ) işlemi uygulandı. Ameliyat 7. günde sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erhan Gökçe; “Birecik Devlet Hastanemizde dâhiliye Polikliniğine şikâyetleri üzerine başvuran hastanın  tetkiklerini yaptık. Kolonoskopide çekumda kitle olduğunu gördük. Hastamızın onayı üzerine ameliyata aldık ve başarılı bir şekilde 7. Gününde taburcu ettik.” Dedi.

Birecik Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Güney Cem Bülbüloğlu; Hastanemizde Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erhan Gökçe  kolon kanseri ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Hastamızı sürekli gözetim altında tutarak takibini yaptık. Sağlıklı şekilde taburcu ettik. Daha öncede yine hastanemizde Ortopedi uzmanımız Ferit Manğal tarafından Vertabre ameliyatını gerçekleştirmiştik.

Birecik Devlet Hastanesi'nde ilk kez gerçekleştiren ameliyatlar ile, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sağlık hizmeti alabilme açısından büyük şehirlere gitme ihtiyacının ortadan kalkması için büyük bir adım olarak niteleyen Dr Bülbüloğlu, "Bu başarının arkasında tüm doktor ve ekip arkadaşlarımıza ilçemize bir ilk yaşattıkları için teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

 Haber Tarihi : 6 Haziran 2016 - Okunma Sayısı : 2654